Aastakokkuvõttes tõdesin, et e-raamatute lugemine edeneb mul kiiremini. Miks?
E-raamat …
- … on minuga alati kaasas. Üldjuhul saan sama raamatut lugeda telefoni, iPadi, iPodi, miks mitte ka rüpe- või lauaraali ekraanilt. Ja vähemalt üks neist on mul alati kaasas.
- … ei lähe kortsu, ei määrdu, ei rebene. Tõsi, vastav seade võib maha kukkuda ja katki minna, aga raamat jääb ometi terveks. 😉
- … hoiab kindlalt järge, parimal juhul sünkroniseerib ka erinevate seadmete vahel. Tõsi, mul on sellega probleeme olnud.
- … võib sisaldada viiteid netiavarustesse, multimeediat jms. Ühtlasi on ka sisukorrast võimalik linkida otse vastavasse peatükki. Mu kunagine lemmik, “Choose Your Own Adventure”-sari peaks e-raamatuna eriti hästi töötama.
- … on sageli paberkandjast odavam.
Aga et ma üdini uutmismeelne ja imelik ei tunduks siin, vaatame natuke ka klassikalise paberraamatu plusse.
Paberraamat …
- … võimaldab end probleemideta sõpradele laenata. E-raamat on kuidagi väga individuaalne, igasugust kopeerimist loetakse inimsusevastaseks kuriteoks. Teisalt ei pea kartma, et sõbrale laenatud raamat sinuni tagasi jõudes pannipõhja mustrit kannab.
- … on käes hoides mõnus, lõhnab hästi, tekitab nostalgiat.
- … on SINU OMA. Tegelikult on see esimese punkti kordus, aga ikkagi. Füüsiline ese, mida võid riiulis hoida, välja laenata, müüa, mida iganes. Kui just litsentsitingimused midagi muud ette ei näe.
- … näitab kohe välja, kui mahukas ta on. Ehk Peeter Oja elulugu ja Piibel paistavad juba kaugelt eri kaalukategooriate tükid olevat. Kuigi, jah, viimast trükitakse üldjuhul üliõhukesele paberile, muidu tunduks veel paksem.
- … annab võimaluse sõprade ees oma raamaturiiuliga eputada. Kohe on näha, mis filosoofe ja kelle elulugusid sa loed.
Kohati eksisteerib muidugi ka erandeid. Kasutatuna võib tõenäoliselt paber-raamatuid odavamaltki soetada, aga e-raamatu hankimiseks ei pea poodi minema ega postipakki ootama.
Ja e-raamatuga ei saa näppu lõigata. Kaudselt saab, otseselt mitte.
Arvake nüüd ära, kummale poole ma kaldun. 🙂
Lisa kommentaar